Nem mondok újat, hogy sok volt a vihar idén, sőt elég hevesek voltak, és sok kárt okoztak. Így jogos a felvetés, hogy köss lakásbiztosítást. Ami ennél is fontosabb, hogy ha van, akkor se dőlj hátra, és sohase csak az ár alapján dönts!
Sokszor hallani a különböző vihar riasztásokat, látni látványos videókat viharról, kidőlt fákról, elárasztott területekről, de mindez nem annyira szórakoztató, ha nem a TV-ben vagy facebookon nézed, hanem az ablakodból látod, esetleg pont veled történik meg. Ilyenkor jól jöhet a jó öreg lakásbiztosítás, amelyiket sokan szükséges rossznak tartanak, bár mi az a havi néhány ezer Ft ahhoz képest, amikor egy rádőlt fa milliós kárt okoz a tetőben. És meg is érkeztünk a lényeghez: a jó öreg lakásbiztosítás már lehet, hogy nem is annyira jó, csak öreg.
Miért nézesd át rendszeresen a lakásbiztosításodat?
Csak gondolj bele abba, hogy mekkora összegre biztosítottad a lakásodat/házadat, amikor megkötötted a biztosítást. Lehet, hogy ma már ez kevés lenne? Ezt hívjuk alulbiztosítottságnak és ilyen esetben tudnod kell, hogy kár esetén ún. proráta kifizetést alkalmaz, vagyis arányosan kevesebbet fizet a biztosító. Pl. ha van egy 20M Ft-os ingatlanod, de csak 14M-ra biztosítottad (70%), akkor ha egy vihar során beázol, és keletkezik 100ezer Ft károd, a biztosító csak 70%-ot, vagyis 70ezer Ft-ot fizet. A biztosítási összeg azonban nem a piaci árat, hanem az újraelőállítási értéket kell, hogy képviselje, de erről majd egy másik, a lakásbiztosításokról szóló írásomban lesz szó. Vagy időközben annyira megemelte a biztosító az összeget és ezzel együtt a díjat (indexálás), hogy túl sokat fizetsz, feleslegesen? Ilyenkor nem fogsz arányosan többet kapni, mert káron nem lehet gazdagodni, tehát feleslegesen dobálod ki a pénzedet.
De vannak ennél még naprakészebb érvek is. Régen nem volt igény arra, hogy "okos" eszközöket biztosítsunk, pl. ha egy mobil beleesik a WC-be, a sík képernyős TV-t megkarcolja a vendég kisfiú, a laptopra ráömlik a reggeli kávé. De sokáig megoldatlan volt a besurranás biztosítása is, mondván, miért nem csuktad be az ablakot/ajtót. Egy csőtörésnél is csak a helyreállítást fizették, az elfolyt víz értékét nem, vagy a fagyasztott élelmiszerek értékét sem tudta kezelni a biztosító egy áramkimaradás esetén. De ma már időjárás biztosítást is köthetsz a nyaralásodra vagy a kisállatodat is bebiztosíthatod a lakásbiztosításon belül. Érdemes tehát időnként újragondolni, hogy milyen káraid lehetnek, amit szeretnél bebiztosítani és mi az, amiért már nem éri meg fizetni. A legszebb ebben az egészben, hogy amit felsoroltam, mindössze pár száz forintos tételek havonta neked, amikor kár történik, akkor több százezres kifizetés a biztosítónak. Tedd át tehát a kockázatodat a biztosítóra!
Néhány mondat az árról
Rendszeresen visszatérő kérdés az ár. Honlapok és "szakértők" sora kínálja, hogy összehasonlítja Neked a biztosításokat és a legolcsóbbat tudod kiválasztani. Miért is fizetnél ugyanazért többet? A biztosításoknál azonban SOHASE dönts kizárólag az ár alapján! Hacsak nem szeretnéd, hogy tényleg kidobott pénz legyen a lakásbiztosításra költött összeg.
Egy biztosítás értékét mindig az mutatja meg, hogy amikor a biztosítónak fizetnie kell , akkor az hogyan történik: kifizeti-e a teljes károdat vagy kifogásokkal kibújik alóla, ill. milyen gyorsan fizet. Gondold csak végig: a legjobb vagy a legolcsóbb megoldást keresed, ha kisgyermeked bölcsődei/családi napközi elhelyezéséről van szó? Vagy nyaralásodat is csak az ár alapján döntöd el? Akkor miért döntenél csak az ár alapján a legértékesebb értéktárgyad, az ingatlanod biztosítása esetében?
"Profik" általában a legolcsóbb és legdrágább ajánlatot zárják ki legelőször, majd a biztosítók anyagi stabilitását, és a tapasztalatokat mérlegelve a felső harmadbeli árak közül választanak a szolgáltatások alapján. Persze vannak jogorvoslati lehetőségek nem fizetés esetén, de csak akkor, ha figyelmesen átolvastad az "apró betűs" részt is és tényleg igazad van. És amíg a jogorvoslat tart, addig is te futsz a pénzed után és gondolom nem ezért kötöttél lakásbiztosítást.
Amikor nem fizet
Leggyakoribb, hogy egész egyszerűen nem kötöttél biztosítást arra a fedezetre, amire kárkifizetést igényeltél. Pl. kötöttél villámlásra biztosítást, de a villámlás másodlagos hatására nem. Így nem fizeti a biztosító a villámlás miatti elektromos eszközök "elfüstölését". De gyakori az is, hogy társasházban beáztatnak és abban a hitben vagy, hogy a társasház biztosítása fizet, de ez csak a csőtörésre igaz, a feletted lakó hibájából eredő károkra nem feltétlenül (pl. elfelejtette elzárni a vizet vagy a mosógép lefolyóját nem tett bele a kádba, stb.). Ilyenkor a feletted lakó felelősségbiztosítása fizet (ha van neki), ha nincs, akkor mehet a per, amire nem árt egy jogvédelem biztosítás.
Rosszabb eset, és elég ritka, ha a biztosító egész egyszerűen nem akar fizetni, mert alul árazta a biztosításokat (kis biztosítókkal a piacszerzés idején gyakran megesik) és jobban megéri pereskedni, mint fizetni. Javaslom, hogy ne kockáztass, hiszen pont a kockázat elkerülése miatt szerződsz, válassz megbízható céget. Nem véletlenül lett olyan nagy egyik vagy másik biztosító. Sok ügyfél bízott bennük és nem hagyták őket ott, tehát valamit tudnak, amire Neked is szükséged lehet. De tényleg nem súgok többet 🙂
Dönts tehát okosan, még a következő vihar előtt!
Ehhez nem árt valaki, aki segít eligazodni. Nemsokára írok részletesen a lakásbiztosítások szolgáltatásairól is, de a legbiztosabb egy megbízható szakértővel személyesen megbeszélni a kérdéseidet és azt, hogy mit szeretnél, ill. mire van lehetőséged, amire eddig talán nem is gondoltál. Szívesen veszem, ha írsz nekem, ígérem gyorsan és lényegretörően fogok válaszolni. Oldalt kérheted a hírlevelet, ezen kívül lájkolhatod facebook oldalamat is.