Ahogy közeledik az év vége, lassan ideje benyújtani a számlát a NAV-nak! Érdemes átgondolnod, milyen adókedvezményekre, adójóváírásokra tehetsz szert, hiszen amit december 31-ig nem szerzel meg, azt már jövőre nem tudod pótolni.
Mielőtt elolvasnád az alábbi sorokat, azt kell megválaszolnod magadnak, hogy
- igénybe veszel-e Te vagy családtagod egészségügyi szolgáltatásokat
- van-e kisgyermeked vagy tervezel-e családalapítást
- vannak-e ingatlannal kapcsolatos terveid
- támogatnád-e gyermekeidet vagy idős szüleidet
- szeretnél-e nyugdíjasként méltósággal élni.
Ha ezek közül bármelyikre is igen a válasz, akkor már csak az a kérdés, hogy tudsz minél több tervedhez minél nagyobb állami támogatást szerezni ALANYI JOGON! Tehát pályáztatás, mutyi vagy korrupció nélkül.
Csak egészség legyen - szokták mondogatni.
Az egészségpénztárak lényege, hogy olyan termékekre és szolgáltatásokra kaphatsz állami támogatást, amelyeket a TB nem vagy csak részben támogat, az egészséged megőrzését szolgálják és amúgy is igénybe vennél vagy érdemes lenne igénybe venned. Pl. a gyógyszertárak majdnem összes terméke ebbe a körbe tartozik (kivéve a kozmetikai szereket), akár gyermekednek is vásárolhatsz pelenkát vagy babakozmetikumot az egészségpénztári számlára, de a támogatott körbe tartoznak a gyógyászati segédeszközök, gyógymasszázs vagy (magán)orvosi ellátás, rehabilitációs vagy optikai szolgáltatások is.
A 180 napnál régebbi befizetésekből más, önsegélyező szolgáltatások vehetők igénybe, pl. beiskolázási támogatás, lakáscélú hitel törlesztési támogatás, vagy akár szülési segély vagy munkanélküliségi ellátás.
Az állami segítség abban nyilvánul meg, hogy az általad befizetett tagdíjra kapsz 20% személyi jövedelemadó jóváírást, a 24 hónapnál hosszabb időre lekötött tagdíjaidra pedig további 10%-ot. Ez így 30%, de évente max. 150ezer Ft-ot kaphatsz. A költség általában 2-5% között mozog, de némi hozamot is el tudnak érni a pénztárak. Az összegyűjtött tagdíjakat a családtagok is felhasználhatják és természetesen örökölhető.
Nyugdíjmegtakarítás
Ki ne szeretne majd nyugdíjba menni? Persze ismerem a szokásos válaszokat: úgysem érem meg, hol van az még, stb. És mi van, ha mégis megéred? Szeretnél méltósággal élni az inaktív éveidben is? Minél előbb gondoskodsz róla, annál kisebb erőfeszítés kell hozzá, ráadásul az állam is támogat, méghozzá elég nagyvonalúan, max. évi 280e Ft-tal. Ha 45 éves vagy, akkor a hátralévő 20 év alatt összesen 5,6M Ft-ot tesz hozzá a nyugdíjmegtakarításodhoz. Így már mindenképp érdemes megismerkedni a lehetőségekkel.
Nyugdíjbiztosítás: a sor elejére kívánkozik, mert a legkomplexebb szolgáltatást nyújtja, hiszen biztosítási védelmet, akár sokféle kiegészítő biztosítással ad, hosszú távú megtakarítás és nagyfokú részvételt kínál a befektetési döntésekben. Az állam 20% adójóváírással, max. évente 130ezer Ft-tal támogatja.
Önkéntes nyugdíjpénztár: nem összekeverendő a magánnyugdíjpénztárakkal. Ez utóbbi esetében ui. az államnak befizetett nyugdíjjárulék egy részét az állam utalta tovább a pénztárnak, az önkéntes pénztárak esetében viszont a saját adózott jövedelmedből fizeted a tagdíjakat. A befizetésed után 20%, de. max. évente 150ezer Ft adójóváírásra vagy jogosult. Ez a 150ezer Ft viszont összevonandó az egészségpénztári számládra igénybe vett adójóváírással. Mintaportfóliók közül választhatsz, és annyit fizetsz be, amennyit az adott hónapban akarsz vagy tudsz. Ez előny is, de lehet hátrány is. Attól függ, mennyire vagy elkötelezett a saját nyugdíjaskori éned felé.
Nyugdíj Előtakarékossági Számla (NYESZ): szintén kötetlen megtakarítási forma, eben az esetben semmilyen szakmai támogatást nem kapsz a befektetési döntésedhez, cserébe viszont teljes kontroll alatt tarthatod a nyugdíj célú megtakarításodat. Választhatsz kötvények, részvények, befektetési alapok sokaságából, de ismerned kell a piaci folyamatokat.
Lakástakarékpénztár (Ltp.)
Méltán népszerű megtakarítás. A befizetett megtakarításodhoz 30%, de max. évente 72ezer Ft-ot kapsz állami támogatásként. Ingatlan célra használhatod fel, a jellemzően középtávú megtakarítást. Kamatra ne nagyon számíts, de az állami támogatás kárpótol. Részletesen már írtam a termékről.
FONTOS! Míg az eddig ismertetett megtakarításokra a befizetett személyi jövedelemadódból kaphatsz visszatérítést (tehát valójában az adódról rendelkezel, mint az ismert 1+1% esetében), az Ltp.-nél állami támogatást kapsz, függetlenül a befizetett adód vagy az addig igénybe vett adójóváírások mértékétől.
+1. Tartós Befektetési Számla (TBSZ)
Ez nem kifejezetten adójóváírásra jogosító megoldás, de a nyújtott adókedvezmény miatt itt a helye a felsorolásban. Tudnod kell, hogyha befektetsz, és még hozamot is elérsz a befektetéseddel, akkor a hozam után szja-t és EHO-t kell fizetned, ez jelenleg 15+6=21%. Tehát ha 5% hozamot értél el, akkor ebből 1% az államot illeti. Van azonban két kedvezményes időtáv. Ha min. három évig lekötötted a pénzedet, akkor a kamatadónak és EHO-nak csak a felét kell kifizetned, ha pedig öt évig nem nyúltál a befektetésedhez, akkor teljesen adómentes a hozam. Erre találták ki a TBSZ-t, ami egy kvázi tőkeszámla, amelyre befektetési jegyeket, értékpapírokat vásárolhatsz. Ennek a számlának van egy ún. gyűjtő éve, ezt nevezhetjük nulladik évnek, ami minden évben jan.1-dec.31-ig tart. Ezután kell eltelnie az öt évnek, amikor nem nyúlsz hozzá a pénzedhez, majd hozammal együtt mindenféle adó megfizetése nélkül kiveheted és akár újabb TBSZ-re elhelyezheted. Érdemes tehát év végén indítani TBSZ-t, mert hamarabb jutsz el az adókedvezményes időtávhoz. Természetesen akár minden évben nyithatsz egy számlát, így öt év múlva évente lesz bevételed ezekből.
Kihagytam valamit a felsorolásból? Írd meg ide kommentben vagy személyesen!