Örököltél, eladtad a lakásod vagy összegyűjtöttél egy vagyont és szeretnéd befektetni? Kérdés, merre indulj el. Milyen stratégiát válassz? Milyen tanácsokra, tippekre hallgass?
Néhány olyan lehetőségről írok, amelyekkel a mindennapok során leggyakrabban találkozhatsz.
Mielőtt rátérek a befektetési lehetőségek ismertetésére, néhány tévhitet eloszlatnék.
Első tévhit: Nem befektetés az, ha havi 10-20-50 ezer Ft-ot félreteszel, még akkor sem, ha hangzatos nevű brókercégek kínálják színes dossziékba csomagolva. Ez így egy megtakarítás, melynek az a célja, hogy összegyűjts egy tőkét, amelyet meghatározott célokra felhasználhatsz, vagy akár be is fektetheted. A megtakarításokról egyébként itt írtam bővebben.
Másik tévhit, hogy a banki lekötött betétek befektetések. Ezek a betétek arra szolgálnak, hogy átadd a pénzed feletti rendelkezést a banknak, aki dönt helyetted befeketési kérdésekben, pl. kihelyezi hitelként, állampapírt vásárol, és ezért ad némi fix kamatot neked. De ugyanígy nem nevezhetők befektetésnek a rövid távú (akár 1-2 órás) tőzsdei spekulációk, főleg nem a "forex-játékok", ezek a spekulatív pénzpiaci műveletek tárgykörébe tartoznak.
Befektetés az, amikor "együtt sírunk, együtt nevetünk". Amikor hitelezel egy vállalkozásnak, és ezért megveszed a kötényeit, részvényeit. Amikor beszállsz egy barátod cégébe "csendes társként", amikor üzleti angyalként segítesz egy startupnak, amikor részvényt vásárolsz tőkeáttétel nélkül azzal a céllal, hogy sokáig megtartsd, és részesülj az osztalékból és hosszú távú árfolyamnyereségből. A legtöbb esetben ez azt jelenti, hogy sem a hozamra, sem a tőkére nincs garancia, viszont a piaci hozam többszörösét vághatod zsebre.
ÖSSZEFOGLALÁSTáblázatos összefoglalás, mikor melyiket válaszd, segítség portfólió kialakításához BŐVEBBEN