2021-től a gyermeket nevelők lakásfelújítási támogatásban részesülnek. Egészen pontosan 3M Ft-ig kérhető a támogatás, számlákkal igazoltan. De, mint mindig, itt is a részletekben van elrejtve egy csavar.
Miről is szól a támogatás röviden?
Ha 2021-től lakást újítasz fel, akkor a bekerülési költség felét, legfeljebb 3M Ft-ot visszakaphatsz az államtól. Ennek megvannak a feltételei, melyről már részletesen írtam, olvasd el itt. A támogatási összeg felét teheti ki az anyagköltség, másik felét a munkadíj. És pontosan ez az a szabály, amely miatt kellemetlen megkepetés érhet. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a munkadíjra elszámolt támogatási összeg nem lehet magasabb, mint az anyagköltségre elszámolt, de az anyagköltség sem lehet magasabb, mint a munkadíjra elszámolt.
Hogy miért fontos ez? Nézzünk meg három példát, majd egy kalkulátorral kiszámolhatod, hogy Te mekkora támogatásra leszel jogosult a tervezett felújításod során. Azt is megmutatom, hogy az 50%-os állami támogatás mégsem mindig 50% lesz.
1. Példa
Tegyük fel, hogy olyan felújításokat tervezel, melyeket magad fogsz kivitelezni, mert egyrészt ügyes ezermester vagy, másrészt így akarsz spórolni a költségen, harmadrészt a legtöbb munka nem igényel különös szaktudást. Pl. megcsinálod az autóbeállót, veszel egy kész kerti kiülőt, aminek az alapját Te is ki tudod önteni betonból és lecserélitek a konyhabútort, amit a svéd áruház leírásai alapján szintén Te magd raksz össze. Ekkor az anyagköltséged 3,5M Ft lesz, és mivel csak az autóbeállóhoz vettél igénybe szakmunkát a térkő lerakásához, ezért a munkadíjad 200.000 Ft. Összesen tehát 3,7M Ft. Elviekben jogosult lennél 1,85M Ft támogatásra, de mivel a támogatás összegének fele lehet a munkadíj, fele az anyagköltség, így 200-200ezer Ft támogatást kaphatsz.
- Anyagköltség: 3.500.000 Ft
- Munkadíj: 200.000 Ft
- Állami támogatás összege: 400.000 Ft
- Támogatási arány: 10,81%
2. Példa
Tegyük fel, hogy komlyabb beruházásba fogsz: fűtéskorszerűsítés, napelemrendszer kiépítése, burkolatcserék, festés. Az anyagköltséged 5M Ft, a munkadíj 3M Ft lesz ebben az esetben. Ilyenkor egyszerű a képlet, hiszen ki tudod maxolni a támogatást, azaz 3M Ft-ot kapsz vissza az államtól, 1,5-1,5M Ft-ot a munkadíjra és az anyagköltségre.
- Anyagköltség: 5.000.000 Ft
- Munkadíj: 3.000.000 Ft
- Állami támogatás összege: 3.000.000 Ft
- Támogatási arány: 37,5%
3. Példa
Tegyük fel, hogy egy nagyobb házad van, ahol a külső-belső festést, burkolást szeretnéd lecserélni állami támogatással. Ezek tipikusan nagy munkadíjú, de arányaiban nem olyan magas anyagköltségű beruházások. Az anyagköltsged összesen 1,5M Ft, a munkadíj viszont 4,5M Ft. Ekkor az összes költséged felét, azaz 3M Ft-ot kéne visszakapnod az államtól. Mivel ennek a fele 1,5M Ft, és az anyagköltséged pont ennyi, ezért a munkadíjból is ennyit kaphatsz vissza. Ez annyit jelent, hogy a teljes anyagköltségedet és a munkadíj harmadát igényelheted vissza, így azonban mégiscsak kimaxolod az állami támogatást
- Anyagköltség: 1.500.000 Ft
- Munkadíj: 4.500.000 Ft
- Állami támogatás összege: 3.000.000 Ft
- Támogatási arány: 50%
Látható tehát, hogy akkor jársz a legjobban – támogatás arány és támogatási összeg tekintetében -, ha mindkét költségnem eléri a másfél millió forintot és a teljes beruházás összege pont 6M Ft. Ha a beruházás teljes költsége ettől elmarad, akkor is érdemes arra figyelned, hogy munkadíj és az anyagköltség is a teljes beruházásnak legalább az egynegyedét tegye ki, így tudod a legjobban kihasználni a támogatást.
Ha bizonytalan vagy, hogy a tervezett felújításodra mekkora támogatást kaphatsz, akkor használd ezt a kalkulátort. A csúszkák segítségével állítsd be, hogy mekkora a költség és munkadíj tervezett összege és a kalkulátor megmondja, hogy mekkora állami támogatásra számíthatsz.