Pénzügyi bakancslista, mielőtt eléred a 40 éves életkort. A Business Insider nagyszerű listát állított össze, hogy mit érdemes számításba venni pénzügyi téren, amikor közeledsz a 40 éves születésnapodhoz. Mivel a Payscale felmérése szerint a nők 39, a férfiak pedig 48 éves korukban keresik a legtöbbet, ki kell használni a többletjövedelem adta lehetőségeket. Szám szerint 13 mérföldkövet ajánl elérni még 40 éves korod előtt.
1. Legalább a fizetésed 10%-át tedd félre nyugdíjszámlára!
Magyarországon három államilag támogatott megoldás is létezik: nyugdíjbiztosítás, önkéntes nyugdíjpénztár és NYESZ. Az elején nem lesz könnyű, de a szokásoddá fog válni, hogy minden egyes bevételedből félreteszel.
2. A nyugdíjszámládon kívül valami másba is fektess be nyugdíjcélra!
Keress egy olyan befektetési célpontot, amelyikhez olcsón hozzájuthatsz. Valami olcsón kezelt alapot (pl. ETF-et) és helyezz el benne pénzt. Vannak szinte ingyenes online platformok. Figyelj a biztonságra, megbízható, tőkeerős hátterű céget válassz. Ne dőlj be csili-vili akcióknak, gondolj bele abba, hogy nekik is megérje, így marad fenn a cég és így marad meg a Te pénzed is.
3. A nagyobb céljaidra külön-külön legyenek megtakarítási számláid!
Például gyermeked taníttatása, vakáció, autó, stb. Fizesd havonta, hogy hasonlóan a közüzemi számláidhoz, természetessé váljon. Állíts be állandó átutalási megbízást a bankodnál, legyenek ezek automatikus fix költségek.
4. Tegyél félre az otthonodra!
Szerencsére nálunk ezt is adókedvezménnyel támogatják. Vannak ingatlannal kapcsolatos terveid? Új lakás, nagyobb ingatlan, felújítás? Kezdj el megtakarítani minél előbb!
5. Kezdj el vagyont építeni!
A megtakarítási célok mellett sokan szeretnének minél nagyobb vagyonra szert tenni. Ennek részben az az előnye, hogy egyre inkább lesz kamatjövedelmed, ami függetlenebbé tesz anyagi téren. A cikkíró kiemeli, hogy nagyon tiszta és határozott célra van szükséged, hogy a tervezést megfelelően elvégezhesd és elérd a célod. Fontos, hogy reálisan számolj, amikor az időtávot kijelölöd, de gondolkodj nagyban, ne félj a kihívástól. Ahogy írja: a gazdag emberek megkülönböztető személyiségjegye az elkötelezettségük amellett, hogy magas elvárásokat támasszanak.
6. Vásárolj biztosításokat az igényeidnek megfelelően!
Általában senki sem akar biztosításokkal foglalkozni, de közel a 40-hez már szükséged van biztosítási lefedettségre. Az általánosan ismert biztosításokon kívül, mint autó-, egészség-, ingatlanbiztosítás, nem árt, ha egyéb, az élethelyzetednek megfelelő védelemmel rendelkezel. Például hasznos a felelősségbiztosítás, lakástulajdonosként vagy bérlőként egyaránt, vagy jogvédelem biztosítás, amelyik a szomszédokkal kapcsolatos jogvitáktól kezdődően a munkajogi, szabálysértési, adó- és egyéb jogviták esetén is nagy segítségedre lehet. Arról nem is beszélve, hogyha komolyan felelősséget érzel a családod iránt, akkor szükséged van életbiztosításra is. De ha kisállatot tartasz, akkor arra is köthetsz biztosítást (elég drága egy kisállat műtét és nem fizeti a TB :-)). Nagyon fontos, hogy évente vizsgáltasd meg a biztosításaidat, hogy a változó igényeidre megfelelő védelmet nyújtson. Megjegyzés: biztosításnál sose az ár legyen a döntő szempont, hanem a szolgáltatás tartalma és minősége.
7. Próbálj kiegészítő jövedelmet szerezni!
Könnyű az tenned, hogy szinte elfelejtve, mennyi a jövedelmed, kizárólag a kiadások lefaragására törekszel. De a sikeresebb és egészségesebb emberek – állítja a cikkíró – többféle bevételi forrással rendelkeznek. Sokféle lehetőség áll a rendelkezésedre. Nyilván nem a pilótajátékokról beszélek, de egyes mellékállású, otthonról végezhető vagy online munka megfelelő plusz bevételt jelenthet. Van már tapasztalatod, kapcsolatrendszered, miért ne próbálnád meg. Ráadásul ha bejön, amit csinálsz és kinövi magát a vállalkozásod, akkor főállássá is válhat, lehetsz a saját főnököd.
8. Fektess be magadba!
A sikeres emberek folyamatosan edzik az elméjüket, és keresik azt, hogy mit tudnak még megtanulni a szokásos iskolai képzések végeztével. Vásárolj könyveket, e-bookokat, látogass konferenciákat, végezz el tanfolyamokat, nézz be főiskolák előadásaira, vagy csinálj bármi olyat, amihez kedved van és erősíti az elmédet. Ahogy Steve Jobs mondta egyik híres előadásán a végzős Stanfordiak előtt: "stay hungry, stay foolish!" (maradj éhes, maradj bolond(os)).
9. Használd ki a dolgozói juttatások előnyeit!
Beszélj a céged HR tanácsadójával és kérdezd meg, milyen lehetőségeid vannak. Egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, fitness, wellness, üdültetés, sportolás, stb. Kár ezeket kihagynod, olyan, mintha pénzt hagynál bent a cégednél. A cafeteria keretedet is okosan költsd el, mert nem minden elem adózik ugyanolyan mértékben. Számold ki, hogy mi az, amit magán- és mi az, amit cafeteria keretből érdemes finanszíroznod.
10. Beszélgess a pénzről a partnereddel!
A pénzzel kapcsolatos kérdések a vezető válóokok közé tartoznak. A válás pedig nemcsak lelkileg, anyagilag is tönkretehet egzisztenciákat. Beszéljetek hát a pénzről őszintén!
11. Kezdj el egy „egyetemi megtakarítási programot!
Ha családot alapítasz, és gyermeket is szeretnél, akkor előbb-utóbb szembe találod magad a felsőoktatás drasztikusan növekvő költségeivel. Minél előbb elkezdesz takarékoskodni rá, annál könnyebb lesz összegyűjteni a rávalót. Gondolom nem szeretnél hitelt felvenni, azt meg még kevésbé szeretnéd, hogy a gyermeked adósodjon el még azelőtt, mielőtt elkezdené az önálló életét.
12. Rendszeresen ellenőrizd és aktualizáld a befektetéseidet!
Nem teheted meg, hogy örökre magára hagyod a befektetésedet. Az életben mindig történik valami, változik a piac és változnak a Te igényeid is. Pl. hitelt veszel fel, gyermeked születik, a gyermeked felnő és elköltözik, nagyobb házba költözöl, majd kisebbe, korában szeretnél nyugdíjba menni, stb. Mindegyik változás újabb kérdéseket vet fel befektetési és biztosítási szolgáltatások terén is. Évente aktualizáld a portfóliódat!
13. Készíts végrendeletet!
Vannak olyan élethelyzetek – pl. házasságkötés, gyermek születése, első otthon megvásárlása - , amelyek jelzik, hogy itt az ideje összerakni egy végrendeletet. Már van mit örökíteni és van kinek, de nem árt, ha szakemberhez fordulsz, aki járatos az örökösödési jogszabályokban. Pl. tudnod kell, hogy a gyermeked az örökös és nem a házastársad. De ha nem tudja fenntartani nélküled a házatokat, akkor kisebbe kéne költözni, amit a gyámhivatal nem fog engedni. Hacsak nem készítettél végrendeletet. Ne sajnáld rá az időt, egyszer megcsinálod, és kész. Reméljük, sokáig nem kerül elő.