Ha multinál dolgozol, biztos sokszor hallasz a tervszámokról. Van terv a gyártásra, tárolásra, kapacitásokra, van pénzügyi terv, eredményterv, értékesítési terv, stb. A tervezés a vállalkozás élete szempontjából létkérdés. A Te személyes életedre van terved?
Persze nem azt mondom, hogy életünk minden egyes darabkáját jó előre meg kell tervezni, mert a spontaneitásnak is megvannak a maga szépségei. De nem árt előre elgondolni, hogy hova szeretnék eljutni a következő 1-5-10-40 évben. Milyen kihívásokkal kell szembenéznem, mit kell megoldanom ahhoz, hogy elérjem a céljaimat. Ha vizuális vagy, akkor nyugodtan görgess a cikk aljára, ott találsz egy infógrafikát. Ettől függetlenül érdemes pár percet szentelned az olvasásra is, hátha megmozdít benned valamit, hogy mégiscsak leülj és kicsit átgondold a jövődet. Nem fogsz tudni mindenre választ kapni, én főleg nem adok, de támpontot tudok nyújtani. Vágjunk is bele!
A tervezés egyik alapelve, hogy ne azzal foglalkozz, hogy miből és hogyan fogod megoldani, hanem csakis azzal, hogy hova szeretnél eljutni. Tehát először a "mit" kérdésre keressük a választ, majd később jön a "hogyan". Motivációs szempontok miatt pedig nem árt tisztában lenned a "miért"-tel is. Tehát lehet az a célod, hogy luxusautóid legyenek (mit), mert sokat utazol és a kényelmet, valamint a megjelenést helyezed előtérbe (miért), ehhez pedig "x" összegre van szükséged, amit "y" tevékenységgel, "z" idő alatt tudsz előteremteni (hogyan).
Önálló életkezdet
Talán kezdjük azzal, hogy elkezded az önálló életedet, remélhetőleg nem a mamahotelben. Ha szerencsés vagy, akkor nem diákhitellel, hanem tehermentesen, esetleg önálló ingatlanban. Ha kevésbé vagy szerencsés, akkor diákhitellel, albérletben. Jogos a törekvés, hogy szeretnél saját lakást, és idővel saját családot is. Szükséged van bútorokra, háztartási gépekre, igen, ezek is több százezres vagy milliós tételek, szeretnél saját autót, elektronikai eszközöket. Két lehetőséged van: vagy eladósodsz már az elején, amiből nagyon nehezen tudsz majd kitörni, ezért a havi bevételedből egész életeden keresztül kamatot fogsz fizetni a banknak, vagy visszafogod a költéseidet és elkezdesz megtakarítani, aminek az eredménye, hogy pár év csúszással kezdesz a megvalósításba, de a kamatok neked fognak dolgozni, akár egy életen át. A kulcs tehát az önálló életed elején van a kezedben.
Milyen kiadások jelentkezhetnek? Meg kell kötnöd az első pénzügyi szerződéseidet és megvásárolnod a legfontosabb eszközeidet és el kell kezdened megtakarítani, pl. lakáskassza szerződésben. Meg kell kötnöd az ingó- és ingatlan vagyontárgyaidra a biztosításokat és el kell kezdened félretenni az előre nem látható költségekre (vésztartalék) és a nyugdíjadra. Igen, ha ilyenkor kezdesz nyugdíjmegtakarításba, sokkal kevésbé lesz megterhelő, mintha 50 évesen kezdenéd.
Család
Valakinek ez egybeesik az önálló életkezdéssel, másoknál kitolódik későbbre. Kérdés, hány gyermeket szeretnétek, mert ennek anyagi vonzatai is vannak. A gyermekvállalás szerintem elsősorban nem anyagi döntés kérdése kéne, hogy legyen, de illik megfelelően felkészülni a nevelésükkel, iskoláztatásukkal járó anyagi követelményekre. Még egyszer: ne az anyagiak alapján dönts erről a kérdésről (szerintem), de akárhogyan is döntesz, add meg nekik, amire szükségük van. Ma már mindenért fizetni kell, erre készülj fel. A különórák, szakkörök, hobbik nem kevés anyagi ráfordítást igényelnek. Ezt nem is ragozom tovább.
Ebben az életszakaszban megnő a család rezsije, és olyan egyszeri költségek is jelentkeznek, mint a gyerekszoba bebútorozása, gyerekholmik megvásárlása. Apropó, tudtad, hogy ma már egy babakocsiért nem is sok 150ezer Ft? Minél előbb kezdj el megtakarítást a gyermekeid taníttatására és köss életbiztosítást is, mert már egy egész család élete függ a Te fizikai teljesítőképességedtől. Akár nő vagy, akár férfi. Lehet, hogy nagyobb lakásba költöznél, mert már nem fértek el, ilyenkor jön jól, hogy már volt lakáskassza szerződésed, de lehet, hogy hitelre is szükséged lesz. Főleg, hogyha a gyerek kutyát szeretne, és emiatt családi házba költöznétek.
Újra ketten
Nagyon remélem, hogy együtt vagytok még a feleségeddel, amikor a gyermekek felnőttek és elköltöznek otthonról. Ha nem, akkor a válás költségeivel is számolj, ami az ügyvédi és bírósági díjakon felül a két külön háztartás költségeit is jelenti, ha férfi vagy, akkor pedig még a tartásdíjat is. Márcsak anyagi okból se válj el, persze amúgy sem jó megoldás.
Tehát újra egyedül, kettesben vagytok. Ez egy idilli állapot, lecsökkennek a rezsiköltségek (egy tinédszer gyerek rengeteget tud enni, az öltözködésről és egyéb extrákról nem is beszélve, mint. pl. a legújab Iphone, ami ugye ma már alap sok helyen). Ekkor lehet, hogy elég egy kisebb lakás is, viszont egyre többet szeretnétek unokázni. Beéritek kisebb autóval is, sőt egyre több szolgáltatást kaptok kedvezményesen. Ezzel együtt nőnek az egészségügyi kiadások.
Ha jól készültél fel, akkor nyugdíjasként már nincs más dolgod, mint a megtakarításod hozamaiból élvezni az életet, a családod és barátaid társaságát. Azt mondod, ez csak a filmeken létezik, meg a német nyugdíjasoknál? Tegyél érte, teremtsd meg magadnak Te is a saját szinteden!
Rendszeres kiadások
Vannak az életünkben rendszeresen jelentkező kiadások, ezekkel számolj, amikor megtakarítasz. Ilyen a háztartási gépek cseréje 8-10 évenként, vagy autó cseréje 5-7 évente, lakás festése 3-5 évente, felújítási, karbantartási költségek. Időnként szeretnél elmenni messzebbre nyaralni, arra sem árt készülni, hol kisebb, hol nagyobb lakásba költözöl, bútorokat kell venned 8-10 évente. Ma már az okos eszközök is rendszeres vételek, és nem is olcsók, és bizony a 4-5 évente jelentkező autógumi garnitúra is több százeres tételt jelent. Írj össze mindent, ehhez segítséget találsz itt. Ezek után indulhat is a tervezgetés.
Tervezés
A tervezés legnehezebb, legtöbb időt és energiát igénylő része a hogyan-ok megtalálása és kiválasztása. Pont ezért bízzák sokan szakemberre.
Mit is kell tenned, ha magad akarod elvégezni ezt a műveletet is? Képezd magad banki, biztosítási, befektetési és megtakarítási kérdéskörökben, olvass szakmai könyveket, híreket, tanuld meg különválasztani az okoskodást és összeesküvés elméleteket a valódi értékes tartalomtól, legyél képben a különböző cégek kínálataiban, olvasd el alaposan az ajánlatot, és a szerződési feltételeket és alakíts ki jó kapcsolatot a szerződött cégek különböző osztályaival, hogy gyors, gördülékeny legyen az ügyintézés, pl. egy hitelfelvétel vagy biztosítási kárügyintézés. Vagy bízz meg egy szakembert, aki ingyen elvégzi az előbbi feladatok nagy részét, hiszen a pénzintézetektől kapja a javadalmazást. És tudd, hogy ettől Neked nem lesz drágább a termék, mintha magad intéznél mindent.
Hadd mutassak egy analógiát: amikor házat építesz, dönthetsz úgy, hogy típus tervet választasz, és magad járod a tüzépeket, választasz szakembert, esetleg rokonokkal kalákában dolgozol. Vagy dönthetsz úgy, hogy elmész építészhez és kerttervezőhöz, akik megtervezik az otthonodat, majd minden tervet odaadsz egy vállalkozónak, aki drágábban ugyan, de határidőre kulcsrakészen átadja az otthonod. Mindent szerződéssel megtámasztva, garanciálisan. Nos, ugyanez a helyzet a pénzügyi tervezéssel is, annyi különbséggel, hogy a tervező és a fővállalkozó is ingyen dolgozik Neked, mert a tüzéptől kapja a fizetését 🙂 Remélem követhető volt az analógia.
A vizuális típusúak kedvéért
Ígértem egy infógrafikát, hátha úgy könnyebben érthetővé válik az élethosszig tartó pénzügyi tervezés értelme. Egészségedre!